Pyramídy starovekého Egypta ukrývali pred ľuďmi svoje tajomstvá viac ako 4500 rokov. Vďaka neuveriteľnej technológií začínajú archeológovia odhaľovať ich tajomstvá. Projekt Skeny pyramíd využíva kozmické žiarenie, aby vytvoril mapu, ktorá ukazuje vnútornú štruktúru pyramídy. 26. apríla 2016 vedci odhalili svoje najnovšie práce, ktoré môžu pomôcť pozrieť sa do nedostupných častí pyramíd bez toho, aby museli byť natrvalo a nenávratne poškodené.
Snímky ukazujú vnútro takzvanej Lomenej pyramídy, už v staroveku známej ako Južná žiariaca pyramída. Je jednou z najstarších v Egypte. Má trošku zvláštny tvar, je totiž prechodom medzi stupňovitou a pravou pyramídou. Táto vápencová pamiatka sa nachádza iba 40 kilometrov od Káhiry. Na nových snímkach je po prvý krát možné vidieť druhú komoru tejto pyramídy, najmä jej tvar a štruktúru.
(Lomená pyramída)
Princíp práce technológie vďaka ktorej sa dá pozrieť do vnútra pyramídy je porovnateľný s tým, ako pracujú röntgeny. Jediným rozdielom je, že táto technológia pracuje na základe mionových častíc. Tieto častice, pochádzajúce z kozmického žiarenia zo vzdialeného vesmíru sa spoja s atómami v horných vrstvách atmosféry potom dokážu preniknúť stovkami metrov kameňa pred absorbovaním. Umiestnením štyridsiatich mión citlivej fólie hlboko vo vnútri pyramídy môžu výskumníci vidieť skrz hrubé kamene. Po 40-tich dňoch expozície mionových častíc boli informácie z týchto filmov pospájané, aby vytvorili obraz.
Video projektu
To je len začiatok neuveriteľnej práce, ktorú možno očakávať ako výsledok tohto projektu. Už teraz budú vedci používať rovnakú techniku pri iných pyramídach Starej ríše, napríklad na Chufuovu, Rachefovu a Redovu pyramídu.
Webová stránka projektu: http://www.scanpyramids.org/