Egypt teplota mora

Čoraz viac slovenských dovolenkárov sa každým rokom vyberie krátkym štvorhodinovým letom do tejto magickej krajiny. Je nutné prísť len cez letné prázdniny (júl a august), aby bola teplota mora ideálna na kúpanie? Pozrite si aktuálnych mapu teplôt mora v Egypte.

Teplota mora v Egypte – interkatívna mapa


(kliknite na miesto v mori a zobrazi sa teplota)

Egypt je turisticky aktívna prímorská krajina ležiaca na severovýchode Afriky, no jeho Sinajský polostrov už patrí Ázii. Obmýva ho Stredozemné a Červené more každé z nich je jedinečné niečím iným.

Zľacnené dovolenky v Egypte

Červené more

Červené more, ktoré je z troch strán obklopené púšťou je jedným z najsevernejších koralových morí na Zemi. Má približne 440 000 km2 a jeho najväčšia hĺbka je približne 2800 metrov. Hlavným lákadlom je množstvo koralových útesov a skúmanie podmorského života. Najpopulárnejšie potápačské lokality sú práve na egyptskom pobreží. Je známe, že Červené more patrí medzi najslanšie, najčistejšie a najteplejšie more na svete.

Červené more leží v oblasti suchého a teplého podnebia. Severné a južné polohy mávajú teplotné rozdiely. Vývin teploty mora ovplyvňujú Suezské a Akabské prúdy. Najnižšiu teplotu dosahuje more v mesiacoch január a február, no nikdy nie je chladnejšie ako 15°C. Najvyššiu teplotu more dosahuje počas letných mesiacov (júl a august), kde sa môže teplota vody vyšplhať až na 28°C.

Najvhodnejší čas na kúpanie sa v Červenom mori na dovolenke v Egypte je v mesiacoch apríl-máj a september-október. Letné mesiace prinášajú v Egypte vysoké teploty vzduchu a priame slnečné žiarené, ktoré môžu byť pre dovolenkárov neznesiteľné.

Stredozemné more

Stredozemné more je vďaka svojej rozlohe takmer ako štvrtiny Európy považované za druhé najväčšie vnútrozemné more na svete. Nádherné dlhé a široké piesočnaté pláže, teplá voda, dostatok slnka a príjemná subtropická klíma umožnili v Egypte vďaka moru rozvoj cestovného ruchu.

Dovolenková sezóna na plážach Stredozemného mora trvá v Egypte od mája do decembra. Počas týchto mesiacov teplota mora neklesne pod 20°C, takže je vhodná na kúpanie. Nemusíte sa báť, teplota neklesne pod 13°C, nakoľko do mora nepritekajú studené spodné vody z Atlantiku. Zimy na pobreží môžeme považovať za veternejšie, teplota vody je v zimných mesiacoch v priemere 19°C. Za najchladnejší mesiac sa považuje február. Jar a jeseň býva spojená so suchým a teplým vetrom, ktorý môže priniesť dážď. Na jar rátajte s teplotou vody v priemere 19°C a na jeseň 25°C. Najteplejšia voda je v auguste, kde priemerná teplota predstavuje 27°C (minimálne 26°C a maximálne 29°C).

Každým rokom stúpajúce teploty vzduchu a tým pádom aj mora a očakávaným nárastom hladiny mora o jeden meter do roku 2100 sa Stredozemné more stáva najrýchlejšie sa otepľujúcim a najslanším morom na svete.