Luxusná destinácia Taba

Slnečný a horúci Egypt je pre dovolenkárov zaujímavý nie len priezračným morom a pieskovými plážami, aj svojou kultúrou a pamiatkami. Letovisko Taba je skvelým miestom pre pokojnú dovolenku, ale nudiť sa tu nebudú ani akčnejšie typy.

taba egypt(Záliv v ktorom sa Taba nachádza dodáva tejto destinácií určité čaro)

Letovisko Taba

Taba je najsevernejšie letovisko Egyptskej riviéry Čierneho mora. Je miestom najrušnejšieho hraničného prechodu Egypta so susedným Ejlatom v Izraely, no neďaleko nájdete aj hranice s Jordánskom. Hľadáte dovolenku v Egypte bez kopy turistov? Potom je pre vás dovolenka v Tabe ako stvorená. Vďaka svojej polohe je Taba ideálnym miesto na vychutnanie slnečnej pláže, ale aj na návštevu niektorých kultúrnych pamiatok Blízkeho východu.

Taba sa radí k najobľúbenejším letoviskám v Egypte, leží vo východnej časti Akabského zálivu a nájdete tu hlavne luxusné hotelové komplexy. Priamo v hoteloch sú pre vás pripravené rôzne aktivity ako sú tanečné vystúpenia alebo rôzne predstavenia. Nemusíte sa ale obávať, že by sa tu nenašli miesta na nákupy alebo zábavu. Bez problémov tu nakúpite darčeky a suveníry, zabavíte sa v baroch a posedieť si môžete aj v reštauráciách a kaviarňach. Ak hľadáte oddych na pláži, nemusíte sa báť návalov turistov ako to býva vo veľkých letoviskách. Miestne pláže sú totiž o poznanie pokojnejšie a môžete tu stráviť príjemnú dovolenku s deťmi. Dnes je Taba rýchlo sa rozvíjajúce letovisko, ale minulosti to bola len malá beduínska dedinka, ktorá v staroveku slúžila ako prístavné mesto. Z Taby môžete podniknúť aj výlety do Káhiry, na horu Sinaj, alebo do blízkeho Izraela.

taba dovolenka(Taba je miesto, kde nie je problém nájsť luxusný hotel)

Ako cestovať do Taby?

Taba nemá letisko, takže najlepšia cesta do tohto raja je pre vás let cez Izrael, konkrétnejšie cez letisko Eilat. Niekoľkokrát denne tam lietajú lety napríklad z Tel- Avivu. Letecká spoločnosť Ryanair tiež lieta na toto letisko z Berlína, Milána a niekoľkých ďalších miest. Z letiska musíte ísť autobusom na hranicu, ktorú musíte prejsť pešo. Tento hraničný prechod vám zaberie trochu času. Z Bratislavy je to do Taby cca 2552 km, no z nášho letiska sa do Taby nedostanete. Musíte teda rátať s prestupmi.

Dovolenka Taba

Pláže v Tabe

Na plážach v Tabe si dovolenku užijú rodinu s malými deťmi aj mladí ľudia, ktorí hľadajú zábavu a adrenalín. Piesočnaté pláže si zamiluje skutočne každý a okrem opaľovania si môžete vyskúšať aj vodné športy ako je surfovanie, vodné lyžovanie alebo rôzne vodné atrakcie. V hotelových komplexoch vám poskytnú aj ležadlá a slnečníky. Využiť by ste mali aj možnosť potápania a šnorchlovania, pretože táto oblasť je známa fascinujúcimi koralovými útesmi a pestrofarebnými rybami. Pozorovať život pod hladinou tak bude zážitkom na celý život. Romantikom sa určite zapáčia prechádzky po zlatom piesku. Pozorovať môžete aj východ slnka, ktoré ale vychádza skôr nad Saudskou Arábiou ako nad morom, ale aj tak je to jedinečný zážitok.

taba egypt pláž(Ak hľadáte pekné pieskové pláže v Tabe zažijete ideálnu dovolenku)

Počasie a klíma

Taba a v podstate aj celý Egypt sú horúcim miestom na ktorom sa dá dovolenkovať počas celého roka. V letnej sezóne dosahujú teploty aj 40°C a veľmi teplé je aj more. Pre letnú dovolenku pri mori sú najlepšie mesiace jún až september, ktoré sú horúce a slnečné, teplé sú aj noci. Pokiaľ ale idete spoznávať pamiatky a kultúru, prijateľnejšie budú pre vás termíny od októbra do apríla. V tomto čase sú teploty miernejšie a nie je tu tak sucho, aj keď veľa dažďa si v Tabe a okolí určite neužijete. V zimných mesiacoch sa teplota vzduchu pohybuje okolo 23°C a teplota mora okolo 21°C. V zime môže byť počasie veľmi nepredvídateľné, preto treba sledovať predpoveď. Niekedy môže byť potrebný sveter alebo bunda do dažďa. Uistite sa, že máte dobré topánky a keď je horúco, vezmite si so sebou dostatok vody.

taba okolie(Okolie Taby je posiate miestami kde si užijete teplo, more a pokoj)

Výlety do okolia

Je pravdou, že Taba je skôr luxusným letoviskom pre trávenie dovolenky na pláži, ale na druhej strane je skvelým východiskovým bodom pre výlety do okolia. Navštíviť môžete napríklad legendárnu horu Sinaj a Kláštor sv. Kataríny. Hora Sinaj je spájaná s kresťanským, židovským aj moslimským náboženstvom, ale známa je hlavne z Biblie. Práve na hore Sinaj mal totiž Boh predať 10 božích prikázaní Mojžišovi. Aj keď sa vedú dohady o tom, na ktorom mieste sa táto udalosť mala odohrať, Sinaj má svoje čaro a atmosféru. Keď pôjdete na horu Sinaj, zastavte sa aj v Kláštore sv. Kataríny. Aj toto mystické miesto je spájané s Bibliou, ale zároveň je to miesto, kde sa spájajú viaceré náboženstvá. Aj pre tých, ktorí nepatria k veriacim bude návšteva týchto miest určite príjemným zážitkom.

Milovníci prírody budú potešení návštevou chránenej oblasti Taba, ktoré je útočiskom pre rôzne druhy rastlín a živočíchov. Nájdete tu úchvatnú krajinu, prejdete sa po malebných chodníkoch a uvidíte vzácne vtáky a voľne žijúce zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Ak sa rozhodnete pre výlet loďou, určite neobíďte Faraónov ostrov, ktorý sa nachádza neďaleko pobrežia Taba. Tento historický ostrov je domovom starobylej pevnosti, ktorú v 12. storočí postavil Salah ad-Din (Saladin). Preskúmajte dobre zachovanú pevnosť, vychutnajte si panoramatický výhľad na okolité more a spoznajte jej zaujímavú históriu.

Ak ste dobrodružnejší, určite si nenechajte újsť Safari džípom po púšti až do Colored Canyon. Kaňon sa tiahne veľmi vysokými a veľmi úzkymi skalnými vápencovými stenami, na ktorých sa striedajú všetky odtiene červenej a ružovej.

NEZABUDNITE!

Uistite sa, že máte na výlety dobré topánky a v letných mesiacov, či horúčavách si so sebou vezmite dostatok vody.

(Mystické pohorie Sinaj)

Na skok do Izreala

V blízkosti letoviska Taba na nachádza prístav Eilat. Izraelský prístav stojí za návštevu najmä kvôli podmorskému observatóriu a delfináriu. Eilat je výnimočným miestom nie len v rámci Izraela, ale aj celého sveta. Vyhľadávané je hlavne delfinárium, pretože tu máte možnosť plávať alebo sa potápať s delfínmi, čo je fenomenálny zážitok pre každého. V areáli môžete vyskúšať aj miestnu pláž, bazény, reštaurácie a zakúpiť si nejaký suvenír.  Ďalším legendárnym miestom, ktorý by ste mohli navštíviť je Múr nárekov v Jeruzaleme. Na tento výlet si budete musieť vyhradiť viac času, ale najsvätejšia židovská stavba za to iste stojí nie len veriacim, ale aj milovníkom histórie. Nezabudnite, že tu treba dodržať isté pravidlá ako je oddelenie mužov a žien. Pri Múre nárekov ale môžete napísať svoju modlitbu alebo želanie na kus papiera a vložiť ho do škáry v stene.

taba dovolenka(Taba toho ponúka viac ako môže turista za jednu dovolenku spoznať)

Taba je ideálne miesto pre strávenie pokojnej dovolenky na piesočnatej pláži. Vyhovovať bude každému, kto vyhľadáva krásne hotelové rezorty, vodné atrakcie alebo sa chce potápať. Vďaka svojej podmanivej histórii, ohromujúcej prírodnej krajine a širokej škále aktivít ponúka Taba nezabudnuteľný zážitok pre každého cestovateľa. Či už hľadáte relax, dobrodružstvo alebo kultúrne objavovanie, Taba má čo ponúknuť.

Dovolenka v Egypte