Archeológovia zo Slovenska sa pustili do výskumov v Egypte. Sú ubytovaní na brehu jazera Timsah (Krokodílieho jazera) pri Suezskom kanáli. Hoci ich výskum bol naplánovaný na takmer dva týždne, nakoniec sa podarilo vybaviť všetky formality a vedci sa môžu naplno venovať svojej práci dlhšie.
(Slovenskí vedci v Egypte, zdroj: Nadácia Aigyptos)
Expedíciu však často zastavujú rôzne egyptské sviatky, napríklad Šám el-Nesím. Počas tohto sviatku nepracujú úrady a ľudia si vychutnávajú oslavy tohto sviatku. Počas neho jedia rôzne špeciálne jedlá, napríklad ) sušené ryby fisích, ktoré zajedajú cibuľou či inou zeleninou a vajcami, ktoré aj tu farbia – najmä na červeno.
Okrem slovenských archeológov sú v Egypte aj vedci z Pražského egyptologického úradu. Obe skupiny vedcov spolu často trávia čas. Českí vedci sa pod vedením Jaromíra Krejčího sa momentálne venujú výskumu súkromným hrobkám (mastabám) v centrálnej časti pohrebiska. Českí vedci skúmajú egyptské pohrebiská už niekoľko desaťročí a nemajú problém ukázať svojim slovenským kolegom miesta, zvyčajne verejnosti neprístupné.
Skúmanie v Egypte nie je tak jednoduché, ako sa môže zdať. Na vedcov vždy čaká množstvo formalít a zháňanie rôznych povolení. Najdôležitejšie je povolenie od Najvyššej rady pre pamiatky (SCA), dnes Ministerstva pre pamiatky. Vedci sa však nevenujú len archeologickej práce, ktorú poznáme z filmov. Ich povolanie zahŕňa množstvo byrokracie, digitalizácie materiálov, fotenie rôznych miest či objavov a samozrejme príprava na nadchádzajúci výskum.
(Práca archeológov nieje vždy tak vzrušujúca)
V Egypte sa so slovenskou skupinou nenachádzajú len naslovovzatí archeológovia, na tomto projekte sa podieľajú aj študenti rôznych vysokých škôl, ktorých podobná práca láka. Ide o študentku bratislavskej religionistiky Lenku Horákovú, Radku Knápek z Archeologického ústavu v Prahe, doktorandky archeológie z Karlovej univerzity Markétu Kobiersku a Luciu Žilincovú, študentku kultúrnej antropológie v Olomouci Magdalenu Konopovú a fotografa Tomáša Kmeťa.
Kvôli problémom s povoleniami na samotný výskum zostalo našim archeológom len 8 dní. Odchod je totiž plánovaný už na 29. mája. Zostáva len dúfať, že vedci čas využijú čo najkvalitnejšie a že sa im podobné problémy v budúcnosti vyhnú.