Egyptskí a nemeckí archeológovia objavili na káhirskom nálezisku viacero úlomkov kamenných dosiek s nápismi. Časti kamenných dosiek starých až 4 000 rokov. Tento úžasny objav artefaktov bol vo štvrti Matáríja, ktorá sa nachádza vo východnej časti Káhiry. Štvrť Matáríja bola súčasťou mesta slnka – Héliopolis.
Úlomky z 12. a 20. dynastie
Podľa egyptského ministerstva pamiatok by tieto úlomky mohli byť staré aj 4 000 rokov. Niektoré úlomky sa podľa ministerstva pamiatok datujú od 12. dynastie, ktoré bola založená zhruba 1991 p.n.l. až do 20. dynastie založenej v roku 1196 p.n.l.
Vedúcim prieskumu, ktorý artefakty objavil je Dietrich Raue (z projektu Heliopolis) podľa ktorého nápis na jednom z úlomkov odkazuje na boha Atuma. Tento boh by mal byť podľa nápisu zodpovedný za záplavy na Níle v období rokov 664-332 p.n.l. Bezpochyby tak ide o ďalší zaujímavý objav z Káhiry. Egypt ide príkladom svetu, keďže sa so svetom rád delí informácie o nových archeologických objavoch. Jedným z dôvodov je zvýšiť záujem verejnosti a podporiť tak rozvoj turistického ruchu, ktorý v posledných rokoch utrpel najmä kvôli násilnostiach pri zvrhnutí Husního Mubaraka.
Nálezy z posledných rokov
Za posledné roky sa podarilo v Egypte odhaliť viacero objavov. V roku 2017 objavili egyptskí archeológovia v provincii Minja 3 hrobky. V nich sa nachádzali časti keramiky, sarkofágy aj kamenné rakvy. Hrobky majú byť staré asi 2 000 rokov. Keramické úlomky vznikli v období 27. dynastie, ktorá vznikla v roku 525 p.n.l. Úspech zaznamenali aj českí archeológovia v Egypte. V archeologickej lokalite Abúsír objavili hrobku starú viac ako 4 000 rokov. Má ísť o hrobku Kairesa, ktorý bol vysoký hodnostár a dôverník kráľa. Archeologické práce v Egypte a Káhire už priniesli mnoho objavov a pokladov. Mnoho ďalších artefaktov ešte určite na svoje objavenie ešte len čaká.