Marsa Alam

Marsa Alam sa nachádza na severne od Východnej púšte, asi 210 km južne od Hurghady. Poloha na pobreží juhu pevninskej časti Červeného mora poskytuje vhodné podmienky pre potápanie sa a pre pozorovanie najrôznejších podmorských scenérií. Marsa Alam je vôbec najjužnejšie položeným letoviskom v Egypte.

Marsa Alam pláže

Až donedávna to bola malá neveľmi významná rybárska dedinka. Dnes však Marsa Alam konkuruje takým destináciám ako je Sharm El Sheik alebo Hurghada. Napriek tomu je však stále naozaj pokojným miestom vhodným aj na relaxačnú dovolenku. Mnoho turistov láka i tradičný bazár, ktorý ukazuje ako Egypťania obchodovali v minulosti.

Marsa Alam hotel

Rastúca perla v Egypte

Táto významná zmena nastala najmä vďaka výstavbe medzinárodného letiska v roku 2001. Najväčším lákadlom Marsa Alam sú predovšetkým nádherné koralové útesy. Sú plné pestrofarebných rýb, ktoré sa ukrývajú pod hladinou priezračne čistého mora. Neustále sú tu objavované nové a nové oblasti pre potápanie a šnorchlovanie. K tým najznámejším patrí Elphinstone, Daedalus Reef alebo Zabargat. V mori pláva množstvo pestrofarebných rybičiek ale taktiež aj obrovské korytnačky. Taktiež množstvo návštevníkov odporúča navštíviť miesto zvané Marsa Mubarak. Je známe výskytom ojedinelých morských kráv.

Marsa Alam podmorský svet

Práve pre možnosti potápania sa láka Marsa Alam skúsenejších, ale aj začínajúcich potápačov. Okrem potápania sa pod morskou hladinou si môžete zaplávať aj s delfínmi. Tie sú veľmi priateľské a často predvádzajú turistom nevídané divadlá. Dajú sa tu však pozorovať i nebezpečnejšie druhy rýb, napríklad žraloky. Práve kvôli delfínom láka útes Dolphin house množstvo pozorovateľov. Ukrývajúc sa pred predátormi sa sem sťahujú celé kŕdle delfínov.

Marsa Alam podmorska krava

Neskutočné pláže

Pláže na pobreží červeného mora lemujú zelené palmy, ktoré poskytujú útočisko pred slnkom. Na pláži ponúkajú domáci množstvo aktivít, najčastejšie je to potápanie sa no taktiež windsurfing. Hotely sú veľmi moderné a letovisko je ešte stále vo výstavbe, takže sa rok od roka môžete stretnúť s lepším a lepším vybavením. Pláže sú prevažne pieskové a nestretnete sa tu s problémom ako napríklad v Chorvátsku, že sa cez skaly neviete dostať sa do vody. Pláže sú prístupné, krásne a „nekonečné“.

Marsa Alam pláž

Množstvo aktivít v meste a okolí

Samozrejme, čas môžete zaujímavo využiť aj na brehu. V mestečku je počas sezóny množstvo kultúrnych i športových podujatí, preto ani o zábavu nie je núdza. Samozrejme je tu i možnosť netradičných výletov, napríklad ku Kleopatriným smaragdovým baniam. V čase faraónov sa v tejto oblasti ťažili smaragdy, ktoré pre Egypťanov symbolizovali silu a večnosť.

Marsa Alam ubytovanie

Marsa Alam je postavená doslova v centre zaujímavostí v Egypte. Ptolemaios II. nechal v minulosti vystavať diaľnicu, ktorá prechádza napríklad popri skalách, kde sú vytesané rôzne nápisy a zobrazený lov či zvieratá. V minulosti sa v tejto oblasti ťažilo množstvo zlata, dnes sú mieste doly zdrojom fosfátov.

Dovolenka v Marsa Alam