Egypt je krajinou, ktorá má za sebou veľmi dlhú históriu, opradenú mýtmi, legendami, no predovšetkým božstvami. Kulty rôznych egyptských faraónov, ktorí sa pokladali za bohov sú dobre známe, rovnako tak aj kult mačky. Už menej známe je uctievanie krokodíla, ktoré však bolo veľmi časté.
(Egyptský boh Sobek)
Egyptský boh Sobek, ktorého zosobňoval práve krokodíl, vznikol podľa mýtov tak, že sa narodil sám zo seba. Je veľmi ťažké si to predstaviť, no v ich mytológií nie je podobné zrodenie ničím zvláštnym. Vznik kultu krokodíla má pôvod v strachu vtedajších obyvateľov. Týmto uctievaním si chceli nakloniť krokodílov a vyvarovať sa tak nebezpečenstva od nich. Postupne začal byť považovaný za symbol Nílu a toho, čo prináša, teda aj úrody a života. Jeho kult je zvláštny i svojou dvojakosťou, krokodíla sa obavtelia z jednej časti báli a považovali ho za démona, z tej druhej obdivovali jeho divokosť a sylu. Neskôr sa tak stal bohom vojakov a bojovníkov. Egypťania ku krokodílom prechovávali veľkú úctu spojenú s rôznymi obradmi. Jedným z nich bola aj mumifikácia, teda najvyššia možná pocta dopriata len málokomu.
Exponát v Holandsku
V holandskom múzeu starožitností v Leidene leží zaujímavý exponát. Ide o mumifikovaného krokodíla starého približne 2500 rokov. V tomto múzeu je dokopy okolo 180 000 exponátov z rôznych častí sveta, či už zo starého Grécka, zo starovekého Ríma alebo aj z Egypta. Exponát mumifikovaného krokodíla však upútal pozornosť najmä pre to, čo sa skrýva vo vnútri.
(Exemplár vystavený v holandskom Leidene)
Analýza exponátu
Múmia 3,8 metra dlhého krokodíla bola do múzea privezená takmer hneď po jeho vzniku, teda v roku 1828. Oveľa väčšiu pozornosť si však získala až nedávno. Vedci ju skúmali pomocou novej technológie, 3D skenera. Táto technika sa používa v prípade, ak sa vedci chcú pozrieť do vnútra exponátu bez toho, aby ho poškodili. Táto metóda sa nazýva neinvazívna, pretože pri jej použití nie je nutný priamy zásah dovnútra.
Po tom, čo sa vedci pozreli do vnútra múmie, zostali veľmi prekvapení. V jej vnútri sa totiž ukrývalo 47 menších krokodílov, poukladaných podobne, ako to poznáme pri ruských matrioškách. Opäť raz to dokazuje, ako veľmi si vtedajší obyvatelia Egypta krokodílov vážili. Mumifikácia je jednou z najpokrokovejších vynálezov starovekého Egypta, veď práve vďaka nej sa môžeme dnes pozrieť na históriu tak starého štátu, ako je Egypt a vidieť ho autentickejšie.
(Obsah vnútorností starovekého krokodíla)