Egypt je krajina plná slnka, piesočnatých pláži, luxusných hotelových rezortov, kvalitných služieb a predovšetkým histórie. Mesto Luxor na brehu rieky Níl láka svojimi pamiatkami z čias faraónov a aj keď neleží na pobreží, patrí k najnavštevovanejším miestam v Egypte.
(Bohatá história je to čo láka na tieto krásne miesta turistov)
Mesto Luxor
Mesto Luxor, ktoré sa v minulosti nazývalo Vaset a Théby je slávne a plné histórie, pretože osídľovanie sa začalo už 4 000 rokov p.n.l. Rybárska dedinka Vaset sa v roku 1550 p.n.l. stala azylom Egypťanov vo vojne proti Hyksósom. Neskôr sa Vaset stal súčasťou zjednotenej ríše, dokonca bol hlavným mestom. Po dobytí mesta Grékmi sa jeho názov zmenil na Théby. Lenže po Grékoch prišli Arabi a tí mu dali meno al-Uqsur. Tento výraz sa dá preložiť ako „palác“ a z toho vznikol súčasný názov Luxor. Mesto je vybudované v harmónií s egyptským náboženstvom, ktorom je symbolom života a zrodenie východ slnka a západ slnka symbolizuje smrť. Práve preto sú chrámy a obytné budovy postavené na východnej strane, resp. na východnom brehu rieky Níl a na tom západnom nájdete Údolie kráľov, Údolie kráľovien a iné významné miesta, ktoré boli pohrebiskom. Luxor sa nachádza asi 700 km od Káhiry a žije v ňom zhruba 750 000 obyvateľov. Nie nadarmo je toto fascinujúce mesto považované na najväčšie múzeum pod holým nebom. Viac navštevované sú už iba slávne pyramídy v Gíze.
(Luxor je veľké mesto plné života a turizmu)
Čo treba vidieť v Luxore
Luxor sa rozdeľuje na dve časti: východnú a západnú. Z východnej časti sa stalo moderné, turistami vyhľadávané mesto. Stále tu ale nájdete dosť zelene, výhľad na Níl a tradičný trh. Okrem toho sa môžete ubytovať v luxusných hoteloch a využiť wellness služby aj golfové ihrisko. Takéto služby ale nájdete aj v iných letoviskách a kvôli tomu do Luxoru asi nikto necestuje. Čo ale nikde inde nenájdete sa nachádza v západnej časti – Údolie kráľov, Údolie kráľovien, chrám Medínit Habu, Karnak či obelisk kráľovnej Hatšepsut.
(Jedno z najznámejších miest v Egypte – Údolie kráľov)
Chrámový komplex Karnak
Karnak je najväčší komplex chrámov v Egypte a jeho rozloha je asi 2000 akrov. Komplex sa budoval niekoľko storočí pričom najstaršie časti vznikli okolo roku 2 000 p.n.l. a posledné stavby boli dokončované za čias prvých Ptolemaiovcou. Nie len doba výstavby ale aj jeho rozloha z neho robí najvýznamnejší chrámový komplex Egypta.
(Všade kde sa v Karnaku pozriete nájdete odkazy z minulosti)
Hlavný chrám komplexu bol zasvätený Amonovi. Vchod do Amonovho chrámu strážilo 40 sfíng. Tieto sfingy s hlavou ovce boli po určitom čase presunuté do inej časti komplexu. Aby ste sa dostali k chrámu, musíte prejsť niekoľkými námestiami. Prvé námestie je zastavané stĺpmi a má úctyhodné rozmery 100 x 80 m. Okrem toho sa na bokoch nachádzajú aj menšie chrámy. Keď pôjdete ďalej prídete na druhé námestie, kde sa nachádza 134 stĺpov s výškou 22 m. Tieto stĺpy nechal postaviť Amenothep III. Thutmose III dal zasa postaviť tretie námestie s dvoma 19 m obeliskami. Postaviť dal aj svätyňu na šiestom námestí.
(Hlavný chrám pre boha Amon)
V areáli objavíte aj posvätné jazierko s rozmermi 200 x 117 m, ktoré zažilo slávnostné procesie aj očistné rituály a plávali tu Amónové husi, ktoré boli posvätné. Vzácne sú najmä dva obelisky z ktorých jeden patrí kráľovnej Hatšepsut a druhý je zrúcaný. Celkovo sa v Egypte ale nachádzajú len tri zachované obelisky. Okrem Amonovho chrámu sa v komplexe nachádzajú aj chrámy zasvätené ďalším bohom – chrám Ptaha, chrám Ipet a iné.
(Obrovský komplex Karnak preplnený históriou)
Údolie kráľov a Údolie kráľovien
Údolie kráľov je vlastne pohrebisko egyptských panovníkov a významných osobností starovekého Egypta. Niekoľko hrobov je prístupných aj verejnosti, pokiaľ chcete vidieť Tutanchamonovku hrobku musíte si zakúpiť samostatnú vstupenku. V Údolí kráľov sa zatiaľ podarilo objaviť okolo 60 hrobiek a z toho 20 kráľovských. Vo vnútri sú steny hrobiek vyzdobené hieroglyfmi a náboženskými maľbami, v hrobkách sa okrem pokladov našli aj veci bežnej dennej potreby.
(Vizualizácia slávnej Tutanchamonovej hrobky)
Údolie kráľovien síce nie je tak známe a rozsiahle ako Údolie kráľov, ale určite sa oplatí navštíviť ho. Nachádzajú sa tu hrobky nie len kráľovien, ale aj princezien, princov a významných osôb Novej ríše. Doposiaľ bolo objavených až 90 hrobiek, od tých najjednoduchších až po rozsiahle niekoľko komorové hrobky. Určite najvýznamnejšou je hrobka kráľovnej Nefertiti, manželky Ramssesa II.
(Údolie kráľovien ponúka alternatívu k známemu údoliu kráľov)
Pokiaľ bažíte viac po faraónskych hrobkách ako po pieskových plážach na mesto Luxor nikdy nezabudnete. Ak vám to čas dovolí určite sa vyberte aj do Káhiry alebo Gízy, ktoré vám okrem pyramíd ponúkajú aj nespočetné množstvo iných pamiatok a múzeí.