Tutanchamón bol slávnym faraónom v Egypte, ani nie tak slávnym pre svoje zásluhy a vládnutie, ako pre svoju slávnu neporušenú hrobku, ktorú v Egypte obdivujú každoročne milióny turistov. Zomrel ako 17 alebo 18 ročný a stále kolujú legendy o tom, ako v skutočnosti zomrel. Najväčšou záhadou je, prečo sa jeho hrobka zachovala až dodnes.
(Tutanchamónová maska a jeho ilustračna podobizeň)
Tutanchamónová maska patrí k najnavštevovanejším a najslávnejším exponátom múzea v Káhire. Tutanchamónová zlatá pohrebná maska bola objavená po otvorení sarkofágu s múmiou faraóna Tutanchamóna a bola následne nasadená na faraónovej hlave v jeho hrobke v Údolí kráľov spoločne s mnohými ostatnými pokladmi napríklad so šperkami, zlatými prútmi, zlatými sandálami a ostatnými amuletmi. Maska je zhotovená z niekoľkých dielov tepaného zlata, farebného skla a rôznych drahých kameňov. Maska je 54 centimetrov vysoká, váži cca 10 kg, široká je 39,3 centimetrov a 49 centimetrov hlboká.
(Tutanchamónova hrobka)
Z masky jedného z najslávnejších panovníkov starovekého Egypta – Tutanchamóna sa v auguste v roku 2014 odlomili modro- zlaté fragmenty na brade. Vraj sa to stalo v dôsledku úpravy osvetlenia v múzeu, kde s ňou nešikovne manipulovali zamestnanci egyptského múzea. Odlomený kúsok Tutanchamóna následne narýchlo prilepili epoxidovou živicou,tj. úplne nevhodným materiálom a ešte ju aj poškriabali. Urobili tak veľmi amatérsku chybu, ktorá ich vyjde podľa všetkého veľmi draho.
Došlo k poškodeniu významného exponátu v egyptskom múzeu tj. Tutanchamónovej masky, a preto následne po jej nekvalitnom zreštaurovaní musela byť maska nanovo zreštaurovaná už tento krát odbornejším prístupom nemeckých reštaurátorov. Poškodenú vyše 3000 rokov starú masku museli následne opraviť. Na jej zlepenie použili šetrný včelí vosk. Do muzeálnej expozície sa vrátila až vlani v decembri.
(Opravená Tutanchamónovú maska)
Ôsmich pracovníkov zodpovedných za túto škodu čaká teraz disciplinárny súd. Súd kvôli tejto zlej oprave hrozí riaditeľovi múzea a tiež reštaurátorom, ktorí sa na tom podieľali. Hrozí im väzenie kvôli nedbanlivosti a porušovaniu profesných noriem. Táto pamiatka nevyčísliteľnej hodnoty, akú bezpochýb tento exponát má, patrí medzi top turistické atrakcie nielen Egypta, ale aj celého sveta.
Z tejto celej kauzy by možno nebol až taký veľký problém, keby sa to reštaurátori nesnažili ututlať. Vyjadrenie egyptskej prokuratúry však znie jednoznačne : ,,V snahe utajiť poškodenie, ktoré zavinili, použili ostré predmety ako skalpely a kovové nástroje, aby z masky odstránili stopy lepiacej látky. Spôsobili tak škodu a urobili škrabance, ktoré na maske zostali“.
(Dobová fotografia z vnútra Tutanachamónovej hrobky)