Egyptská kuchyňa

Egypt je krajina, ktorá svojou výnimočnosťou a jedinečnosťou láka turistov z celého sveta. Významnou časťou kultúry každej krajiny je aj gastronómia. Egypt je gastronomicky súčasťou arabskej kultúry. Jedlá však majú korene z rôznych krajín, kultúr, ktoré sa v Egypte počas dlhých rokov objavovali, tie zanechali aj na gastronómií svoje stopy.

Jedlo v egypte

Základom egyptského jedálnička sú potraviny, ktoré si domáci vedeli vypestovať vo svojej záhrade po celé tisícročia. Miestne jedlá teda obsahujú ryžu, pšenicu, zeleninu, skopové, kozie a jahňacie mäso, hydinu a samozrejme aj ryby z Nílu, Stredozemia a Červeného mora. V krajine sú obmedzenia na pitie tvrdého alkoholu a konzumáciu bravčového mäsa. Ceny v egyptských obchodoch sú pomerné podobné k tým naším.

Denný jedálniček v Egypte

Egypťania zvyknú na raňajky jesť fazuľu, vajíčka, nakladanú zeleninu, džem a syry. Na obed jedia najmä polievky všetkých možných druhov, ako druhé jedlo zväčša mäso a ako príloha sa je ryža, fazuľa alebo nakladaná zelenina či nekvasený chlieb pita. Najčastejším jedlom v jedálničku egypťanov je grilované kura. Aj večera v Egypte býva zväčša dvojchodová, po polievke sa podáva silne korenené mäso alebo ryby. Ako zákusok vám Egypťania ponúknu domáce ovocie. Rastie tu veľké množstvo fíg, ďatlov, guavy, banánov či pomarančov.

kuchyňa

V Egypte je tak ako u nás veľmi dôležitý chlieb. Nielen že sa podáva ako príloha k takmer každému jedlu, využíva sa aj ako nádoba na niektoré omáčky, polievky či kebab. Národným jedlom Egypta je Koshari. Je to zmes cestovín, šošovica, ryže a ďalších ingrediencií v paradajkovej omáčke.

koshari jedlo(Národné jedlo Egypta – Koshari)

Niečo na pitie?

Pokiaľ by ste chceli zahnať smäd, turisti odporúčajú miestne pivo Stella, alebo tmavé pivá Marzen a Aswanli. Pochutnať si môžete i na vínach – tie zahraničné však bývajú dosť drahé, preto by ste mohli dať šancu domácim vínam , ktoré nesú miestne názvy – Nefertiti či Cleopatra.

egyptské vína(Domáce egyptské vína. zdroj: www.timetravelturtle.com)

Egypt je však známy aj vďaka čajom, ktoré sa tu pijú naozaj často. Podáva sa teplý, v malých pohárikoch a to mätový alebo čierny. Taktiež káva je veľmi obľúbeným nápojom. Káva sa podáva silná a veľmi sladká, domáci ju nazývajú zjada. Ďalšími alternatívami sú kávy mazbut a sádeh. Ak však chcete skúsiť niečo skutočne tradičné, Egypťania vyrábajú zo sušených kvetov ibišteku krvavočervený nápoj karkadé, ktorý sa podáva studený aj horúci.