Egyptský tanec

Zo stien egyptských pyramíd sa dozvieme veľa nielen o živote kráľov, ale aj o živote bežných ľudí. Vieme vyčítať niečo o ich zvykoch, radostiach i o dennodennom živote. Kultúra starovekého Egypta bola veľmi rozmanitá a zaujímavá. Keďže sa dodnes jej stopy nezachovali, vieme sa o nej dozvedieť viac len z hieroglyfov.

Tanec bol súčasťou Egypta

Egyptská kultúra bola veľmi úzko prepojená z božstvami. Na stenách hrobiek môžeme vidieť mnoho výjavov, ktoré sú spojené s tancom. Vieme z nich vyčítať, že tanec bol nielen záležitosťou rituálnou, ale aj spontánnou. Tanec sprevádzal pohreby, svadby, večere i iné spoločenské udalosti. Pokiaľ začal jeden človek tancovať, postupne sa k nemu pridávali aj ostatní. Jednoduchšie tance tancoval pospolitý ľud, tie zložitejšie boli gymnasticky veľmi náročné. Ich tréning bol veľmi náročný na čas aj fyzičku.

Niektoré z tanečníc špeciálnych tancov boli profesionálky. Boli to hlavne dievčatá z kráľovských háremov. Volali sa chebejet. Muži aj ženy tancovali oddelene, európsky typ tanca kedy muž objíma ženu nebol v starovekom Egypte známy.

Akrobatický tanec

Tanec zachytený na maľbách je veľmi gymnastický a akrobatický. Obsahuje premety, kolotoče. Tanečnice boli oblečené v špeciálnom odeve, vlasy mali spletené do hrubého copu , ktorý im padal na chrbát a na jeho konci ho zaťažoval disk. Na sebe mali oblečené priesvitné tuniky. Cop neskôr vystriedali krátke parochne a ešte neskôr vlnité vlásenky. Tanečnice boli veľmi pekné a ich krásu ešte viac zvýrazňovali výrazné náušnice, náhrdelníky či náramky.

Príležitostí na tanec bolo v Egypte naozaj dosť. Ľudia celý deň v horúčavách ťažko pracovali a po západe slnka, kedy sa pobrežie Nílu schladilo sa rozpútala zábava, ktorá trvala dlho do noci. V Egypte sa každý desiaty deň nepracovalo a v tieto dni a v dni sviatočné trvali oslavy celé dni. Ich kalendár bol plný sviatkov, takže boli i ich tance veľmi pestré a obľúbené.

Hoci starovekú egyptskú kultúru prekryla arabská, z malieb na stenách sa môžeme presunúť o niekoľko tisícročí dozadu a pokúsiť sa tance zrekonštruovať. V niektorých prípadoch sa to podarilo a po dlhom čase sa slávne tance začali opäť tancovať.

Dovolenka v Egypte