Náboženstvo starého Egypta

Egyptské staroveké náboženstvo patrí bezpochyby medzi tie najznámejšie a širokou verejnosťou najviac obdivované, či už sú to námety pre moderné filmy (Hviezdna brána, Král Škorpión, Múmia,..) alebo knižné publikácie pre deti a dospelých po celom svete. Všeobecne sa dá povedať, že egyptské náboženstvo a kultúra ovplyvnila celý svet. Veď ktoré dieťa dnes nepozná pojem ako „múmia“ alebo „faraón“?

bohovia egypta

Egypťania mali množstvo silnejších i slabších bohov, ktorých patrične uctievali. Na ich počesť sa konali rôzne obrady, boli vyobrazení na reliéfoch, v chrámoch a v pyramídach. Na stenách však nezobrazovali iba bohov, ale aj fantastické bytosti, napríklad ľudí s rohmi a rôzne kombinácie krížencov ľudí a zvierat.

Khnum a Anuket(Bohovia Khnum a Anuket)

Chrobák podobný lajniakovi sa v egyptskej kultúre stotožňuje so slnkom, hrošica pomáha žene pri pôrode, jedovatá kobra je ochrankyňou kráľa, neškodná korytnačka stelesňuje zlo. Tento chrobák a toto slnko sú zase bohovia, hrošica a kobra sú bohyne, korytnačka je akousi anti bohyňou. Egyptológom sa z nich podarilo doteraz identifikovať niečo vyše dva a pol tisíca. Stále ich je však veľmi mnoho a často je ťažké určiť ich význam- pôvodná egyptská kultúra je prakticky mŕtva, jazyk sa nepoužíva a hieroglyfy historici lúštili dlhé roky.

anubis-moderne(Moderné vyobrazenie boha Anubisa)

Veľmi dôležitá tiež bola mumifikácia tiel faraónov a posmrtné rituály, ktoré boli nutné, aby si človek zabezpečil večný život. Telá ukladali do hrobiek, ktorých bohatstvo a krása sa odvíjala podľa spoločenského postavenia človeka. Podobne ako mnohé pohanské národy aj Egypťania pochovávali ľudí spolu so svetskými vecami, teda so zlatom, šperkami, s obradnými predmetmi. Preto sa hrobky často stávali objektami vykrádačov hrobov. Najkrajšie a najveľkolepejšie hrobky mali nad sebou vybudované celé chrámy s bludiskami a hieroglyfmi, pyramídy.

Egytský bohovia

Zoznam egyptský bohov

Amun Bast Khnum Osiris Seshat
Amunet Bes Khonsu Pakhet Set
Anhur Geb Kuk Ptah Shu
Anput Hapi Maahes Qebui Sobek
Anubis Hathor Ma’at Qetesh Sopdu
Anuket Heket Mafdet Ra Tawaret
Apis Horus Menhit Raet-Tawy Tefnut
Apophis Isis Nephthys Sekhmet Thoth
Aten Kebechet Nekhbet Seker Wadjet
Babi Khepri Nut Serqet Wadj-wer