Egyptské tradície a zvyky

Egypt je krajina, ktorá sa môže pýšiť veľmi bohatou a zaujímavou kultúrou ale aj neodmysliteľnou spoločenskou etiketou. Pre miestnych ľudí sú prioritami najmä rodina, náboženstvo a česť. Egypťania sú považovaní za pohostinných ľudí a sú radi ak turisti dodržiavajú pravidlá a zvyky ich bohatej kultúry. Pozrime sa na hlavné obyčaje na ktoré by sme mali myslieť pri návšteve tejto nádhernej krajiny.

Egypt tradície

Oblečenie a vystupovanie

V priestoroch rezortov je pohyb v bikinách neobmedzený, mimo nich by však turisti mali dbať na primerané oblečenie. Dôležité sú zahalené ramená, muži by mali mať dlhé nohavice a ženy sukňu alebo nohavice minimálne pod kolená.

V Egypte je najrozšírenejším náboženstvom islam. Druhým je kresťanstvo. Ak budete chcieť navštíviť mešitu, mali by ste mať zahalené prakticky celé telo. Ženy by mali mať aj šatkou prekryté vlasy. Spoločenská etiketa v Egypte je pre Európanov veľmi prísna. To, čo je u nás bežné je v Egypte neprípustné. Ide napríklad o prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou na verejnosti. Pozor, náklonnosť a prejavovanie lásky u rovnakého pohlavia na verejnosti (homosexualita) môže domácich dostať poriadne „do varu“ a nestalo sa raz, že na takýto pár volali okoloidúci políciu.

Zvyky pri jedení a v obchode

V Egypte je zakázané konzumovať bravčové mäso, piť alkohol či užívať drogy. V rezortoch je to voľnejšie, na verejnosti by sme však mali dodržiavať ich zvyky a vyvarovať sa činností, ktoré by mohli vyvolať všeobecné pohoršenie.

Egypt tradície a zvyky

Ak v Egypte chcete alebo musíte niečo odmietnuť, priložte si pravú ruku na srdce. Ruka na srdci je symbolom pokory a vďačnosti. Ľavá ruka je považovaná za nečistú kvôli tomu, že sa ňou vykonáva toaleta. Ak teda potrebujete jesť rukami, používajte jedine pravú. Dary sa taktiež podávajú pravou alebo oboma rukami.

Prepitné v Egypte sa nazýva bakšiš. Je stanovené na 15% a dáva sa prakticky všade. V hotely, taxikárom ba dokonca aj za radu. Taktiež pokiaľ si chcete niekoho vyfotografovať, musíte si vypýtať povolenie. Po fotke sa patrí dať dotyčnému úplatu.

V Egypte sa bezpochyby stretnete so žobrajúcimi deťmi. Peniaze im nedávajte, postačí žuvačka, cukrík či odznak. Pokiaľ si v Egypte chcete niečo kúpiť, zjednávajte. Zjednávanie je súčasťou obchodov v Egypte a ceny sú úmyselne nadhodnotené. Vo finále je vám obchodník schopný dať produkt za polovicu, niekedy aj menej.

Dovolenka v Egypte