Objavená hrobka detí Ramzesa II

Egyptská kultúra a jej tajomstvá neprestanú ľudstvo fascinovať asi nikdy. Človek by povedal, že pri množstve informácií, o ktorých vieme nás už nič neprekvapí. História je však fascinujúca najmä tým, že mnoho tajomstiev odhalí až časom niekedy sú utajené dokonca celé tisícročia.

Presne tak to bolo i s novým archeologickým objavom. Teda novým ako novým, o existencií hrobky synov Ramzesa II. sa vedelo už od začiatku 20. storočia, no až v roku 1985 sa podarilo túto hrobku nájsť. V jej útrobách odpočívalo minimálne 52 synov spomínaného faraóna. Ramzes II. bol jedným z najznámejších faraónov vôbec. Je súčasťou 19. dynastie egyptských faraónov. Mal minimálne 100 detí, niektorí tvrdia , že ich bolo až 200. Kráľ Ramzes II. sa dožil úctyhodného veku 90 rokov. Prvým pochovaným dieťaťom bol syn spomínaného faraóna a jeho ženy Nefertari. Bol korunným princom viac ako 25 rokov a veľmi ovplyvnil dejiny Egypta.

Monument Ramzesa 2(Hrobka Ramzesa II)

Hrobka dostala názov KV5. Mnoho ľudí prekvapilo, že bola objavená len 70 metrov od hrobky faraóna Tutanchamóna. Práve hrobka kráľa Tutanchamóna bola považovaná za najväčšiu hrobku vôbec. Práve KV5 by ju mohla prekonať. Kent Weeks z American University in Cairo, ktorý spomínanú hrobku objavil sa už po prvej návšteve vyjadril, že môže ísť o najväčšiu hrobku vôbec. Na jednom z múrov bolo napísané meno kráľa Ramzesa II. Neskôr sa zistilo, že faraón navštevoval hrobku znova a znova pre ten istý dôvod. Pochovával tam totiž svoje deti.

Hrobka KV5(Schéma novo objavenej hrobky KV5)

Tak ako mnohé iné hrobky i túto zničil čas a príroda. Bola niekoľko krát zaplavená a statika bola narušená. Taktiež poklady, ktoré pôvodne ukrývala, boli vykradnuté zrejme už počas čias kráľa Ramzesa III. Zachovala sa však socha boha Osirisa, ktorá je naozaj krásnym zachovalým umeleckým dielom. Našli sa tiež niektoré artefakty, ktoré zlodeji nestihli ukradnúť, alebo mali len obradnú hodnotu. Steny hrobky zdobia prepracované reliéfy, ktoré zobrazujú život faraóna i jeho detí.

mumia-ramzesa-ii(Ramzes II osobne, presnejšie jeho múmia)

Množstvo tajomstiev, ktoré hrobka ukrýva sa nám ešte nepodarilo odhaliť. Isté však je, že nebola nikdy úplne dokončená, čo je skutočne veľká škoda. Nedokážeme ani odhadnúť, koľko rokov by trvalo jej dokončenie. Dodnes sa archeológom podarilo vypratať len približne 7% z miestností. Nevieme presne určiť celkovú veľkosť hrobky, je však isté že skrýva ešte mnoho tajomstiev. Aj tento objav nás však presvedčil, že dejiny Egypta neboli nikdy úplne odhalené a že na nás iste čaká množstvo prekvapení, ukrytých niekde pod pieskom a časom.