Letovisko Daháb

Egypt je obľúbenou destináciou pre každého, kto miluje piesočnaté pláže, horúce počasie aj históriu. Letovisko Daháb poteší najmä mladších dovolenkárov, ktorí si chcú užiť zábavu na pláži, vodné atrakcie alebo výlet do blízkeho Sharm El Sheikh.

dahab egypt(Dahab láka každým rokom viac a viac turistov)

Letovisko Daháb

Letovisko sa nachádza v Akabskom zálive v severovýchodnej časti Sinajského polostrova. Daháb bola dakedy malá dedina s rybárskym prístavom, ale časom sa rozrástla a zmenila aj svoju tvár. Aj napriek tomu, že turisticky je stále viac obľúbeným miestom a čiastočne sa už prispôsobili západnému svetu, stále si zachováva orientálny ráz. Na pláži ale nebudú nikoho pohoršovať dámy v bikinách. Letovisko vyhľadávajú najmä mladí ľudia a milovníci potápania. Časť turistov sem prichádza len s batohom na chrbte a hľadajú dobrodružstvo i nové adrenalínové zážitky. Vzhľadom na rozmanitú klientelu je rozmanité aj ubytovanie v Dahábe. Bývať môžete v luxusnom hotely s bazénom, barom a animátormi, ale aj v lacnejšej mládežníckej ubytovni.

dahab dovolenky(Dahab ponúka rozmanitosť v ubytovaní ale aj v spôsobe ako tráviť dovolenku)

História a súčasnosť

Pôvodne bol Daháb iba malou beduínskou dedinou a rybárskym prístavom. Dáhab znamená v preklade „zlato“ a aj keď väčšina zdrojov tvrdí, že názov vychádza zo zlatých piesočnatých pláži Dahábu, nájdu sa aj také, ktoré tvrdia, že sa tu voľakedy ťažilo zlato. Keď sa začal v tejto lokalite rozvíjať turistický ruch, musel sa prispôsobiť aj západnej kultúre. Daháb sa rozdeľuje na dve časti – Assalah a Mashraba. Kým v Assalah nájdete pôvodnú beduínsku komunitu a kultúru, ktorá láka predovšetkým dobrodružnejšie povahy, Mashraba je prispôsobená dovolenkárom, ktorí vyhľadávajú moderné hotely a atrakcie. Dabáh je teda kombináciou pôvodnej beduínskej kultúry a moderného sveta so všetkými dovolenkovými atrakciami, ktoré pri mori očakávate.

dahab more

Prečo navštíviť Daháb

Ak sa chcete potápať alebo šnorchlovať Daháb je pre vás ideálnym miestom. Určite by ste mali navštíviť Dahabs Blue Hole, čo je potápačmi vyhľadávané a obľúbené miesto. Ide o skalnatú kotlinu s priamo klesajúcimi stenami a hĺbkou okolo 100 m, pričom dno je tvorené pieskom. Koralový útes je plný nádherných útesových rýb a je to raj pre potápačov. Vzhľadom na veterné pomery si v Dahábe prídu na svoje aj milovníci vodných športov, hlavne surfingu a windsurfingu.

dahab diera(Dahabská modrá diera „Blue Hole“ je pravým lákadlom pre podmorských nadšencov)

Asi 2 hodiny cesty z Dahábu leží hora Sinaj a Kláštor sv. Kataríny, ktorý je navštevovaný nie len veriacimi. Presná poloha hory Sinaj síce nie je úplne jasná, určite sa ale spomína v Biblii, Koráne aj Tóre. Má teda význam pre kresťanov, moslimov aj židov. Mnohý veria, že hora Sinaj je Mojžišova hora v blízkosti Kláštora sv. Kataríny, ktorý je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na vrchol hory sa dá dostať pešo dvoma cestami, ale pripravte sa aspoň na 2-hodinovú túru. Cestou na vrchol narazíte na Elijášovu jaskyňu a odtiaľ to už máte iba polhodinku na samotný vrchol hory, kde nájdete mešitu aj pravoslávnu kaplnku.

dahab katedrala(Kláštor sv. Kataríny zapísaný v UNESCO)

V prípade, že ste sa vybrali za oddychom na pláži, poteší vás horúce počasie aj mimo hlavnej sezóny, teplé a čisté more, promenáda s reštauráciami a rôzne vodné športy. V blízkosti pláže nájdete aj jedinečné reštaurácie, ktoré vám okrem skvelého miestneho jedla poskytnú aj originálne stolovanie. Miesto stoličiek si posedíte na farebných vankúšikoch a jedlo vám naservírujú na nízke stolíky.

Dovolenky v Egypte