Pyramídy v Gíze

Starovekí egypťania si ich postavili niekoľko tisícročí pred naším letopočtom a dnes sú pre nás vyhľadávanou turistickou atrakciou. Staroveký Egypt je atraktívnym turistickým cieľom kvôli svojmu nádhernému teplému moru, kvalitným službám a neodmysliteľne pyramídam, ktoré predstavujú unikátne stavby a priťahujú pozornosť turistov z celého sveta. Pyramídy patria k najnavštevovanejším atrakciám. Milovníci histórie a najmä záhad si tu prídu na svoje.

Pyramídy v Gíze(Pyramídy v Gíze)

Práve pyramídy v Gíze sú údajne najstarším zo siedmich divov sveta a tiež sú zachovalé ako jediné, nie sú ruiny. Nie je náhodné ani ich postavenie. Starovekí Egypťania vybrali miesto, kde sa nachádza vápencové podložie, čo je najlepšie pre tak veľké stavby. Náhodná vôbec nebola ani ich orientácia. Každá pyramída bola totiž orientovaná podľa štyroch svetových strán.

Starovekí Egypťania ich postavili pred viac ako 5000 rokmi, väčšinou ich stavali robotníci alebo otroci. Dávali si ich stavať faraóni na znak svojej moci. Je známe, že čím boli pyramídy vyššie, tak tým bohatší boli faraóni. Pyramídy sú ihlanovitého tvaru, lebo chceli byť, čo najbližšie k nebesám. Faraóni sa pretekali v tom, kto si postaví vyššiu. Tieto unikátne historické skvosty sú zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO od roku 1979. Pyramídy sú záhadné najmä pre to, lebo doteraz nie je známe ako sa im v tej dobe podarilo postaviť také náročné stavby. Pyramídy v Gíze zostali v neporušenom stave až do stredoveku. Žiaľ, následne ich začali ľudia rozoberať kvôli nedostatok stavebného kameňa pri výstavbe Káhiry.

egypt dovolenky(Pyramídy v Gíze)

Cheopsová pyramída

Priamo v Gíze sa nachádzajú tri pyramídy. Najznámejšou a zároveň najväčšou je Veľká pyramída tzv. Cheopsova pyramída, ktorej výška dosahuje až 137 metrov. Veľkou atrakciou je najmä vnútro pyramídy. Konkrétne sa v tomto monumente nachádzajú tri vnútorné komory. Nachádza sa tam Kráľova hrobka, do ktorej ústila Veľká galéria a tiež sarkofág faraóna. Múmia faraóna bolo vložená do komory presne do stredu, ako keby to naznačovalo smer priamo do srdca. Vrcholy pyramíd vždy bol zatarasené žulovými blokmi, aby odradili vykrádačov hrobiek, ktorých v tom čase bolo veľmi veľa, a ani táto pyramída nie je výnimkou.

Cheopsova pyramída(Cheopsova pyramída)

Rachefova pyramída

Zaujímavou je určite tiež Rachefova pyramída, vysoká je len o niečo menej ako Cheopsova, meria necelých 136 m. Pyramída má dva vchody. Prvý z nich je vo výške 10 metrov nad zemou a smeruje do zostupnej chodby, ktorá sa po 32 metroch zmení v chodbu vzostupnú a pokračuje smerom do pohrebnej komory. Druhý vchod leží pri úpätí pyramídy a dnes sa používa ako vstup pre návštevníkov. Tiež z neho vedie zostupná chodba, ktorá sa mení postupne cez horizontálne na vzostupnú a rovnako ako prvý vedie do pohrebnej komory. V pohrebnej komore leží veľký žulový sarkofág. Je dva metre dlhý a jeden meter široký.

Rachefova-pyramida(Rachefova pyramida)

Menkaureho pyramída

Menkaureho pyramída, tretia najvýznamnejšia pyramída, je výrazne menšia, než jej dve predchodkyne. Je menej kvalitná, ale podľa niektorých správ bola najkrajšou na celej nekropole. Skladala sa z dvoch druhov obkladu, do 15 metrov od základne bola obložená červenou asuánsku žulou a zvyšok bielym vápencom. Menkaureova pyramída je orientovaná severojužným smerom. Dnes meria už iba 62 metrov.

Menkaureho pyramída(Menkaureho pyramída)

Pamiatky je vhodné navštíviť skoro ráno z dvoch dôvodov. Najmä preto, aby ste sa vyhli veľkému počtu turistov a tiež teplota v Egypte v popoludňajších hodinách v lete je priveľmi tropická. Vnútro pyramídy je veľmi úzke, sú tam úzke uličky a úplné bezvetrie, čo je v tropických dňoch nie príliš príjemné. Ak plánujete dovolenku v Egypte určite si ich pozrite, lebo vám pomôžu odhaliť zase o jeden kúsok skladačky histórie viac.