Hlavné mesto Káhira

Egypt je nádhernou krajinou s hlavným mestom Káhira. V hlavnom meste žije viac ako 16. miliónov ľudí – egypťanov, afričanov, arabov. Rozdiely medzi chudobou a bohatstvom sú od očí bijúce. Domy postavené z bahna sa miešajú s modernými budovami, luxusné autá obiehajú vozy ťahané somármi. Miestnym to nevadí a pre turistov je to atrakcia.

Kahira(Káhira)

Keďže Egypt je moslimskou krajinou aj v Káhire sa odporúča dodržiavať základné pravidlá: nevyzývavé oblečenie žien, vyzúvanie pri návšteve mešity, nekomentovanie politickej situácie. Čo sa dopravy po meste týka, tak top sú autobusy, čierno-biele taxíky Fiat. V Káhire je postavené metro (prvé v arabskom svete), ktoré je naozaj spoľahlivé a veľmi čisté. Prvý vozeň je vyhradený pre ženy.

Káhirské taxíky(Káhirské taxíky)

Stravovanie v meste je bezproblémové od miestnych reštaurácií až po zahraničné stravovacie raťazce, stačí si len vybrať. V pouličných stánkoch sa odporúča jesť v okolí trhovísk, hlavných staníc a námestí (Ramses, Orabi, Ataba, Giza, Falaki). V meste je množstvo diskoték, nie veľmi kvalitných. Problémom je, že vstup je možný len s partnerom opačného pohlavia. Bary sú miestom stretnutí mužov, ak je tam žena, ktorá je sama zvyčajne ide o prostitútku.

Vidieť treba určite islamskú štvrť Beit el-Suhaymi, z 19.tého storočia, plnú tradičných domov so vstupmi podobnými tunelom vedúcim do vnútorných záhrad. Citadel bolo sídlom egyptských vládcov 700 rokov, preto tam stojí niekoľko palácov, múzeí, mešít a terás s výhľadom na mesto keďže je to jedna z najpopulárnejších atrakcií je trochu predražená. Dashur – pyramídy zo 4. – 12. tého storočia sú rovnako zaujímavé ako tie v Gize, Červená pyramída je otvorená aj pre turistov.

Beit el-Suhaymi(Islamská štvrť Beit el-Suhaymi)

Egyptské múzeum sa vďaka obrovskému počtu exponátov odporúča navštíviť na dva krát. Medzi „naj“ patrí posmrtná maska faraóna Tutanchamóna, Kráľovská izba múmií, poklady z hrobiek Novej ríše, socha faraóna Chefrena v nadživotnej veľkosti. V 50. tých rokoch mal Egypt 3. najväčší filmový priemysel na svete. Podľa miestnych za jeho útlm môže cenzúra.

tutanchamon(Tutanchamónová maska)

Zlacnené dovolenky v Egypte