Alexandria

Alexandria je druhé najväčšie mesto v Egypte a najväčší egyptský prístav. Žije tu približne 3,8 mil. obyvateľov. Mesto sa rozkladá tesne nad hladinou mora na úzkom polostrove na západnom ramene delty Nílu, 208 km severozápadne od Káhiry.

alexandria plaz(Ak hľadáte život na plážach tak Alexandria je presne pre vás)

O Alexandrii sa hovorí, že je najviac „európskym“ mestom celého Egypta. Je najmenej zo všetkých oblastí ovplyvnená arabskou kultúrou. Európsky spôsob života je opatrný i podľa obliekania miestnych, napríklad ženy sú tu menej zahalené než v ostatných častiach krajiny. Mesto bolo založené roku 332 pred naším letopočtom samotným Alexandrom Veľkým. Dnes je to preslávené miesto plné luxusných hotelov, kam jazdia na dovolenku nielen cudzinci, ale predovšetkým samotný Egypťania.

Doprava v Alexandrii

Doprava do Alexandrie je pomerne jednoduchá. Priamo v centre sa nachádza hlavná autobusová a vlaková stanica. Na každom egyptskom letisku nájdete taxi službu, ktorá zákazníkov dovezie až do centra. Alexandrijské taxíky majú čierno – oranžovú farbu. Z letísk do turistických letovísk jazdí taktiež pravidelná linková doprava. Alexandria má dva prístavy. Západný a Východný. Do Západného prístavu mieria všetky dopravné a výletné lode, zatiaľ čo Východný prístav je určený pre lode rybárske. Ako Alexandria, tak Káhira majú metro i systém električiek, ktoré jazdia aspoň časťou mesta. Metro jazdí po pár minútach, pričom lístok nie je veľmi drahý.

Alexandria taxik(Žlto-čierne taxíky v Alexandrii)

Ubytovanie v Alexandrii

Ubytovať sa tu môžete v hoteloch, ktorých je v Alexandrii bohatá ponuka. Odpovedajú klasickým medzinárodným štandardom. Vyššie cenové kategórie poskytujú okrem toaliet a kúpeľní taktiež televíziu, telefón, mini bar. Luxusne vybavený je napríklad hotel Cecil Sofitel, ku ktorému patrí i priľahlé kasíno. Hotel má bohatú históriu slávnych osobností, ktoré tu v minulých rokoch pobudli. Hneď vedľa leží rodinný penzión Acropole, ktorý si obľúbite pre jeho priateľskú atmosféru.

Azur Hotel Alexandria(Azur Hotel Alexandria)

Pláže

Alexandrijské pláže sú tvorené bielym pieskom a omývané morom azúrovej farby. Tiahnu sa po celom pobreží až po Mersa Matrou, prírodnú zátoku s priesvitnou vodou. Chodí sa sem rekreovať mnoho Egypťanov. Mimo sezóny je tu ale ľudí málo a Vy si môžete užiť príjemné kúpanie. Kúzelné letovisko Sidi Abdel Rahman v oddelenej zátoke s krištálovou vodou. Na ostatné pláže sa dostanete miestnymi autobusovými linkami či na požičaných bicykloch.

alexandria egypt(Zátoka v Alexandrii)

Alexandria a turistické atrakcie

Alexandria je kultúrno-zábavným letoviskom, kde sa určite nudiť nebudete. Z miest, ktoré stoja za náštevu nejde nespomenúť Kleopatrine kúpele, zrúcaný chrám Ramsesa II, kostolík z ranného koptského obdobia. Väčšina pamiatok, múzeí, kostolov máva otvorené medzi deviatou hodinou rannou a štvrtou hodinou popoludňajšou. V piatok býva okolo obeda zatvorené z dôvodu dôležitých modlitieb.

Royal Jewellery Museum(Royal Jewellery Museum)

Nesmiete vynechať ani známe múzeá. Originálne je napríklad vojnové múzeum nazývané „Rommelova skrýš“, ktoré stojí v mieste, odkiaľ nacistický generál plánoval svoje „výpravy“. Klasikou je Grécko-rímske múzeum s množstvom tisíc rokov starých exponátov. Nájdeme tu nespočetné množstvo mramorových sôch, papyrusov, múmií, sarkofágu, ozdobných predmetov a samozrejme suvenírov. V jeho blízkosti sa nájde originálne Rímske divadlo. Pre milovníkov morskej fauny je pripravené Hydrobiologické múzeum s päťdesiatimi akváriami plných rýb, mušlí, škeblí či morských húb. Pýchou múzea je 16,5 metrov veľká kostra veľryby. Múzeum krásneho umenia láka naopak milovníkov maliarstva a obrazov. Royall Jewellery Museum skrýva nádhernú zbierku šperkov a drahocenný predmetov.

grecko rimske muzeum alexandria(Grécko rímske muzeum)

Dovolenka v Egypte