Českí archeológovia sú jedinečnými v bádaní práve v troskách a hrobkách starovekého Egypta. Najmä vďaka nim nachádzame dávne odpovede na naše záhadné otázky, ktoré sa týkajú starovekého Egypta. Českí archeológovia sú vo svojej práci naozaj dokonale profesionálni a patria medzi svetovú špičku.
Český archeologický ústav je v súčasnosti jedným z najprestížnejších svetových pracovísk, ktoré sa zaoberajú výskum starovekého Egypta. Koncesia v Abusíre, ktorá sa nachádza južne od Káhiry, predstavuje najväčšiu českú vedeckú expedíciu v zahraničí. a dokonca teraz tam objavili aj starú loď.
(Ilustračné foto)
Archeológovia totiž objavili v jednej z hrobiek v Abusíre osemnásť metrovú drevenú loď. Plavidlo je staré približne 4500 rokov. Riaditeľ Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta objasnil pôvod lode nasledujúcimi slovami :„Lode s takouto veľkosťou a konštrukciou boli určené len pre významnejších členov spoločnosti. Boli to osoby patriace do kráľovskej rodiny.“ Zároveň dodal, že sa čln nachádza blízko hrobky, ktorá pravdepodobne pochádza z čias slávneho staviteľa stupňovitej pyramídy a panovníka Džósera. Tento objav sa dá pokladať za objav nevyčísliteľnej hodnoty, pretože pritiahne vedcov a turistov z celého sveta.
Miroslav Bárta ďalej dodal: „Aj keď je dnes toto približne 4500 rokov staré drevo veľmi krehké, zvyšky lode majú obrovskú hodnotu, ktorá vnáša nové svetlo do bádania o stavbe lode v starom Egypte.“
(Fotografia z nálezu)
Dôkazom toho, že tento nález starodávnej lode je unikátny svedčí aj o zachovaných rastlinných vláknach vnútri lode, čo je v Egypte raritou. Dôvodov, pre ktoré lode umiestňovali k hrobkám môže byť mnoho. Mohla zosnulému slúžiť v posmrtnom živote a často sa dávala k výbave. Plavidlá tiež mohli symbolizovať „slnečné lode“ potrebné na cestu „podsvetím“, na ktoré starovekí Egypťania verili.