V Alexandrií objavili nepoškodený sarkofág

Egypt je považovaný za raj archeológov. Niet sa ani čomu čudovať, veď napriek tomu, že najvýznamnejšia história Egypta sa datuje do čias pred vyše 2000 rokmi, archeológom sa v poslednom období darí odkrývať mnoho nových objavov.

sarkofag Alexandria

Najnovší objav sa len nedávno podaril v Alexandrií. V tomto meste ešte donedávna veľa archeológov nepracovalo, na ruinách historického mesta totiž vyrástlo mesto moderné. Pre historikov tak bolo oveľa ťažšie dostať sa k pozostatkom starovekej kultúry, v posledných rokoch však vzali mesto na milosť a darí sa im odkrývať jeden historický poklad za druhým.

Objav veľkých rozmerov

Najnovšie sa im podarilo objaviť obrovský čierny sarkofág, v ktorom je zrejme pochovaný zatiaľ neznámy dôležitý človek. Pri čiernom sarkofágu sa našla aj busta, ktorá je zrejme obrazom pochovaného človeka. Objav je veľmi významný najmä preto, že sarkofág je úplne neporušený. Egypt totižto už veľmi dlhé storočia bojuje s vykrádačmi hrobiek. Mnoho objavov tak bolo znehodnotených a ich historická hodnota sa výrazne znížila. Práve preto je najnovší objav veľmi vzácny a historici s ním narábajú veľmi opatrne.

Alexandria objav

Hrobka, v ktorej boli artefakty nájdené, sa nachádzala približne 5 metrov pod povrchom. Pochádza z čias Ptolemaiovcov, ktorí v Egypte vládli v rokoch 305 až 30 pred našim letopočtom.
Podľa Ministerstva pre starožitnosti je sarkofág najväčší, aký v týchto miestach našli. Je 185 centimetrov vysoký, 265 centimetrov dlhý a 165 centimetrov široký. Truhlu s vekom spája vrstva malty, čo značí že ju od pohrebu pred vyše 2000 rokmi nikto neotvoril.

Historici zatiaľ nevedia, kto bol v hrobke pochovaný a ani to, kto je muž z alabastrovej busty. Veľkosť sarkofágu však naznačuje, že by mohlo ísť o veľmi významného človeka. Hrobku objavili pri bežných prácach, ktoré vykonávali pred stavbou novej budovy. Momentálne archeológovia pokračujú vo výskume a hrobka je zatiaľ prísne strážená. Sarkofág budú musieť veľmi opatrne vytiahnuť žeriavom bez toho aby ho poškodili.

Dovolenka v Egypte