Informácie o Egypte

Egypt patrí medzi najobľúbenejšie krajiny turistov. Krajina s obrovskou históriou, krásnymi plážami a kvalitnými službami je už desaťročia vyhľadávanou turistickou destináciou.

Cestovanie egypt

Základné informácie o krajine

Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Hlavným mestom Egypta je Káhira. Egypt ma rozlohu 1 001 450 km2, počet obyvateľov z roku 2015 je 90 miliónov. Hlavným náboženstvom je Islám ku ktorému sa hlási až 90 % obyvateľov, 10 % populácie sa hlási ku kresťanstvu. Egyptská mena je egyptská libra (EGP).

Podnebie v Egypte

Egypt má púštne podnebie. Sever krajiny je chladnejší a na juhu sú väčšie výkyvy teplôt. Egypt je jednou z najteplejších a najsuchších krajín sveta, kde na niektorých miestach neprší aj niekoľko rokov. Táto krajina má cez 300 dní slnečného svitu, zimy sú mierne, leta veľmi horúce. Počasie v Egypte je známe, že tu počas dňa panujú vysoké teploty ale noci sú chladné. V pobrežných oblastiach dosahuje denná teplota počas zimného obdobia v priemere 14 ° C, v lete sa priemerne pohybuje až okolo 30 ° C.

V púštnych oblastiach sa vyskytujú veľké teplotné skoky, zvlášť v letnom období. Teploty sa môžu pohybovať od 7 ° C v noci, až k 40 ° C cez deň. Počas zimných mesiacov teploty v púšti tak razantne nekolísají, avšak môžu sa pohybovať aj v rozmedzí od 0 ° C v noci do 18 ° C cez deň. V oblasti nílskej delty počas jari veje horúci a suchý vietor, ktorý je známy pod názvom chamsin. Ročný úhrn zrážok dosahuje vo väčšine oblastí maxima 80 mm. Na pobreží môžu zrážky dosiahnuť až 200 mm. Počas letných mesiacov v Egypte prakticky neprší.

ťava

Egyptská kultúra

Egyptská kultúra siaha do doby staršej ako šesť tisíc rokov. Staroveký Egypt patril medzi najstaršie civilizácie a po celé tisícročia si svoju kultúru, ktorá ovplyvnila mnohé kultúry v krajinách Európy, Afriky a stredného východu, udržal. Po ére faraónov sa Egypt dostal pod vplyv helenistickej, kresťanskej a neskôr islamskej kultúry. V dnešnej dobe je mnoho aspektov staroegyptskej kultúry prepojených s novšími prvkami obsahujúcimi vplyv západnej kultúry, ktorá je už sama o sebe ovplyvnená staroegyptskú kultúrou. Egyptská kuchyňa je zameraná viac na ryby, strukoviny, ryžu, kuracie mäso a omáčky

Hlavné mesto Egypta, Káhira, je najväčším mestom Afriky a po celé stáročia bolo centrom vzdelania, kultúry a obchodu. Egypt sa tiež pýši najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny z celej Afriky a arabského sveta. Niektorí egyptskí politici boli alebo sú v čele významných medzinárodných organizácií. Medzi ne napríklad patrí Butrus Butrus-Ghali, bývalý generálny tajomník OSN, či Muhammad Baradej, bývalý generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a držiteľ Nobelovej ceny mieru. Egypt má tiež veľký vplyv v arabsky hovoriacich krajinách. Moderná arabská kultúra je silne ovplyvnená egyptskú literatúrou, hudbou a kinematografiou.

Egypt kultúra

Obyvateľstvo Egypta

Egypt je najľudnatejšou krajinou Blízkeho východu a treťou najľudnatejšou krajinou na africkom kontinente. Rýchly rast populácie v rokoch 1970 až 2010 bol spôsobený zlepšením lekárskej starostlivosti a nárastom produktivity poľnohospodárstva. Počas Napoleonovej invázie od Egypta v roku 1798 bola miestna populácia odhadnutá na 3 000 000 ľudí. V roku 1939 mal Egypt už 16 500 000 obyvateľov. V súčastnosti má podľa posledného odhadu Egypt už 90 000 000 obyvateľov.

Populácia je koncentrovaná v okolí rieky Níl, najmä potom v nílskej delte a tiež v okolí Suezského prieplavu. Okrem príslušnosti k náboženstvu sa obyvatelia Egypta delia na obyvateľov miest a felah, teda vidieckych poľnohospodárov. Najväčšou etnickou skupinou v krajine sú Egypťania. Etnickými minoritami sú Turci, Gréci, kmene arabských beduínov žijúcich v Arabskej púšti a na Sinajskom polostrove a tiež Berberi žijúci na západe krajiny. Asi 2,7 milióna Egypťanov žije v zahraničí.

Egypt informácie

Ešte doplníme pár potrebných telefónnych čísiel

Ambulancia – 123

Turistická polícia – 126