Informácie o Egypte

Egypt patrí medzi najobľúbenejšie krajiny turistov. Krajina s obrovskou históriou, krásnymi plážami a kvalitnými službami je už desaťročia vyhľadávanou turistickou destináciou.

Cestovanie egypt

Základné informácie o krajine

Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Hlavným mestom Egypta je Káhira. Egypt ma rozlohu 1 001 450 km2, počet obyvateľov z roku 2015 je 90 miliónov. Hlavným náboženstvom je Islám ku ktorému sa hlási až 90 % obyvateľov, 10 % populácie sa hlási ku kresťanstvu. Egyptská mena je egyptská libra (EGP).

Podnebie v Egypte

Egypt má púštne podnebie. Sever krajiny je chladnejší a na juhu sú väčšie výkyvy teplôt. Egypt je jednou z najteplejších a najsuchších krajín sveta, kde na niektorých miestach neprší aj niekoľko rokov. Táto krajina má cez 300 dní slnečného svitu, zimy sú mierne, leta veľmi horúce. Počas dňa tu panujú vysoké teploty, noci sú chladné. V pobrežných oblastiach dosahuje denná teplota počas zimného obdobia v priemere 14 ° C, v lete sa priemerne pohybuje až okolo 30 ° C.

V púštnych oblastiach sa vyskytujú veľké teplotné skoky, zvlášť v letnom období. Teploty sa môžu pohybovať od 7 ° C v noci, až k 40 ° C cez deň. Počas zimných mesiacov teploty v púšti tak razantne nekolísají, avšak môžu sa pohybovať aj v rozmedzí od 0 ° C v noci do 18 ° C cez deň. V oblasti nílskej delty počas jari veje horúci a suchý vietor, ktorý je známy pod názvom chamsin. Ročný úhrn zrážok dosahuje vo väčšine oblastí maxima 80 mm. Na pobreží môžu zrážky dosiahnuť až 200 mm. Počas letných mesiacov v Egypte prakticky neprší.

ťava

Egyptská kultúra

Egyptská kultúra siaha do doby staršej ako šesť tisíc rokov. Staroveký Egypt patril medzi najstaršie civilizácie a po celé tisícročia si svoju kultúru, ktorá ovplyvnila mnohé kultúry v krajinách Európy, Afriky a stredného východu, udržal. Po ére faraónov sa Egypt dostal pod vplyv helenistickej, kresťanskej a neskôr islamskej kultúry. V dnešnej dobe je mnoho aspektov staroegyptskej kultúry prepojených s novšími prvkami obsahujúcimi vplyv západnej kultúry, ktorá je už sama o sebe ovplyvnená staroegyptskú kultúrou.

Hlavné mesto Egypta, Káhira, je najväčším mestom Afriky a po celé stáročia bolo centrom vzdelania, kultúry a obchodu. Egypt sa tiež pýši najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny z celej Afriky a arabského sveta. Niektorí egyptskí politici boli alebo sú v čele významných medzinárodných organizácií. Medzi ne napríklad patrí Butrus Butrus-Ghali, bývalý generálny tajomník OSN, či Muhammad Baradej, bývalý generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a držiteľ Nobelovej ceny mieru. Egypt má tiež veľký vplyv v arabsky hovoriacich krajinách. Moderná arabská kultúra je silne ovplyvnená egyptskú literatúrou, hudbou a kinematografiou.

Egypt kultúra

Obyvateľstvo Egypta

Egypt je najľudnatejšou krajinou Blízkeho východu a treťou najľudnatejšou krajinou na africkom kontinente. Rýchly rast populácie v rokoch 1970 až 2010 bol spôsobený zlepšením lekárskej starostlivosti a nárastom produktivity poľnohospodárstva. Počas Napoleonovej invázie od Egypta v roku 1798 bola miestna populácia odhadnutá na 3 000 000 ľudí. V roku 1939 mal Egypt už 16 500 000 obyvateľov. V súčastnosti má podľa posledného odhadu Egypt už 90 000 000 obyvateľov.

Populácia je koncentrovaná v okolí rieky Níl, najmä potom v nílskej delte a tiež v okolí Suezského prieplavu. Okrem príslušnosti k náboženstvu sa obyvatelia Egypta delia na obyvateľov miest a felah, teda vidieckych poľnohospodárov. Najväčšou etnickou skupinou v krajine sú Egypťania. Etnickými minoritami sú Turci, Gréci, kmene arabských beduínov žijúcich v Arabskej púšti a na Sinajskom polostrove a tiež Berberi žijúci na západe krajiny. Asi 2,7 milióna Egypťanov žije v zahraničí.

Egypt informácie

Ešte doplníme pár potrebných telefónnych čísiel

Ambulancia – 123

Turistická polícia – 126