Objav komory v Cheopsovej pyramíde

Veľká Cheopsova pyramída (inak Chufová pyramída) ukrýva veľké tajomstvo. Hoci ide o jednu z najslávnejších pamiatok sveta dokázala, že stále vie prekvapiť. Vedci v nej totiž nedávno objavili obrovskú komoru. Ide o najväčší objav v pyramíde od 19. storočia.

Cheopsova pyramida

Vedci o svojom objave informovali v odbornom časopise Nature. Za objavom stojí tým japonských a francúzskych vedcov. Miesto však nie je prístupné a tak vedci nevedia povedať, či je komora prázdna alebo ukrýva nejaké tajomstvá. Výskum trval dva roky počas ktorých boli použité tie najmodernejšie metódy. Vedci zisťovali hustotu kameňa. Na základe hodnôt zistili, že pyramída ukrýva neznámu miestnosť.

novy objav cheopsova pyramida(Zaznačený novo-objavený priestor nad Veľkou galériou – Grand Gallery)

Neočakávaný objav

Pyramída má približne 4500 rokov. Stojí v Gíze neďaleko Káhiry. Do konca 19. storočia išlo s jej 140 metrami o najvyššiu stavbu sveta. Pyramídu skúmajú prakticky neustále. Doteraz známe miestnosti sú dobre preskúmané. Jednou z nich je Veľká Galéria, nová miestnosť by mala ležať nad ňou a mať podobné rozmery.

Podľa vedcov existenciu tejto komory nikto nepredpokladal. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe, pretože do miestnosti nie je možné dostať sa fyzicky. Zatiaľ ani nie je jasné, či ide o jednu veľkú komoru, alebo o viacero menších. Vedci tvrdia, že potrebujú čas, aby prázdny priestor preskúmali.


(VIDEO: Ako prebieha skenovanie pyramidy)

Najvhodnejšou možnosťou ako sa dostať do nového priestoru je vyvŕtanie maličkej dierky do stropu Veľkej Galérie. Do tej by sa mal dostať dron alebo malá kamera, pomocou ktorej by vedci mohli vidieť, čo je vo vnútri. Tento spôsob výskumu však musia schváliť egyptské úrady. Na myšlienku, že by Cheopsova pyramída mohla ukrývať tajomstvá, vedci po prvý krát prišli v roku 2015. Odhalili zaujímavé teplotné odchýlky, ktoré naznačovali buďto skrytú miestnosť, alebo zvláštne prúdenie vzduchu. Na základe toho začali výskum, ktorý bol úspešný.