V tomto období nevyzeral Egypt tak, ako ho poznáme dnes. Jeho územie pokrývali savany, na ktorých sa pásli obrovské stáda kopytníkov. Podnebie v Egypte nebolo tak suché ako dnes, príroda poskytovala ľuďom dostatok rastlinnej i živočíšnej potravy.
(Umenie Preddynastického obdobia)
V tomto období sa Egypťania živili najmä lovom, no začínalo sa i prvé krotenie a zdomácňovanie zvery. V Egypte vtedy žilo množstvo kmeňov, ktoré mali vlastné zvyky a vlastné zdroje obživy. Vedci ich rozoznali podľa rôznych druhov keramiky, ktorú zanechali na území Egypta. Množstvo týchto kmeňov sa rozvinulo do tak pokročilých kultúr, že dokázali pracovať nielen s keramikou, ale aj s prvými poľnohospodárskymi strojmi. Používali meď a pracovali i s ďalšími kovmi, ktoré využívali prevažne na výrobu zbraní.
(Z preddynastického obdobia sa toho moc nezachovalo)
Zdržiavali sa najmä v okolí Nílu, ktorý im poskytoval dostatočné množstvo potravy. Je známe, že kultúra sa začína vyvíjať až keď majú ľudia naplnené primárne potreby, teda jedlo, pitie, bezpečie. Takže najlepším dôkazom vyspelosti týchto kmeňov je fakt, že na konci pred dynastického obdobia začínali svoje myšlienky zapisovať, a zo spočiatku jednoduchých znakov sa časom vyvinul zložitý systém hieroglyfov, ktoré vytrvali počas celého obdobia slávy veľkého Egypta.
(Jedna z najstarších objavených váz v Egypte)