Káhirské Calligrafitti

Množstvo ľudí cestuje po svete kvôli umeniu. Za umeleckým zážitkom milióny ľudí ročne cestujú do Paríža, Londýna, Benátok či Ríma. Hoci Káhira ponúka množstvo zaujímavých budov či múzeí, ťažko by ste sa vybrali hľadať moderné umenie so Káhirského slumu. Preto celý svet ohromil počin tuniského umelca El-seeda, ktorý je známy vďaka svojim dielam, ktoré maľuje po celom svete.

calligraffiti(Calligrafitti zo vzdialeného pohľadu tvoria jeden malebný celok)

Venuje sa vskutku zvláštnemu súčasnému umeniu nazýva sa caligraffiti spojenie kaligrafie a graffitov. Spojením týchto dvoch techník vznikajú postmoderné maľby, ktoré dokážu nádherne vyjadrovať hlboké myšlienky. El seed svoje umenie prezentoval najskôr v uliciach Paríža, neskôr aj v Londýne či v Los Angeles. Spája v ňom moderné umenie graffitov a tradičnej arabskej kaligrafie. To zároveň i charakterizuje jeho osobnosť narodil sa vo francúzsku arabskej rodine.

El Seed Káhira(Tuniský umelc El-seeda)

Svoje káhirské dielo nazval Perception teda vnímanie. Tento názov dostala vďaka tomu, že dáva zmysel len z jedného jediného miesta- z neďalekej vyhliadky Mokkatam Hill. Je namaľovaná na päťdesiatich budovách a vznikala približne tri týždne. Vďaka sociálnym sieťam má tento umelec meno po celom svete. Je tak jedným z mála známych arabských umelcov, ktorý sa venuje tomuto druhu umenia a má dosah na tak široké masy ľudí. Jeho diela môžeme nájsť v mnohých mestách Európy i Ameriky.

Tentoraz však znovu prekvapil, pretože jeho dielo Perception je namaľované v jednej z najšpinavších a najchudobnejších štvrtí v Káhire toto miesto sa nazýva aj Mesto odpadkov. Je odvrátenou tvárou Káhiry je domovom 60-tisíc zberačov odpadkov. Sú hlavne kopskej národnosti sú to teda pôvodní egyptskí kresťania. Zbierajú po celej Káhire odpadky, z ktorých až 80% vedia vytriediť, spracovať a následne predať. Takýmto spôsobom si zarábajú na živobytie a zároveň zbavujú mesto množstva odpadu. Napriek tomu je táto časť mesta vnímaná ako špinavá a dodnes tam nie je zavedená elektrina ani pitná voda. Obyvatelia tak žijú vo veľmi zlých životných podmienkach a sú vnímaní ako najnižšia vrstva spoločnosti.

graffiti v Egypte(Tvorba diela zabrala niekoľko dní)

Celý tento projekt umelec financoval aj tvoril sám. Spravil tak bez súhlasu Egyptskej vlády jeho dielo však získalo pozitívne ohlasy po celom svete. V klasickej arabskej kaligrafií znamená tento znak citát jedného kresťanského biskupa: „Ak chceš vidieť svetlo slnka, musíš najskôr otvoriť oči.“ Práve týmto počinom upozornil celú verejnosť na problém tejto štvrte. Vďaka sociálnym sieťam a veľkej myšlienke, ktorú toto dielo nesie sa začalo hovoriť o problémoch zberačov odpadkov. Ktovie, možno práve vďaka tomu sa im začne dariť o niečo lepšie.

Video prezentujúce prácu umelca