Nový dinosaurus zmenil pohľad vedcov na ďalekú históriu

Paleontológovia z celého sveta sa v posledných dňoch tešia objavu, ktorý vedci považujú za prelomový. Koncom januára vyšiel článok, ktorý opisuje objavy v Egypte. Výskum bol uverejnený v časopise Nature: Ecology Evolution. Tím výskumníkov objavil fosílie doteraz neobjaveného druhu dinosaura. Vďaka tomuto objavu sa vedci môžu pozrieť na ďalekú históriu na čiernom kontinente, ale aj predpokladať migráciu dinosaurov počas existencie prahistorického kontinentu Pangea.

Mansourasaurus shahinae

V spomínanej štúdií sa potvrdili predpoklady vedcov, že v Afrike kedysi žil obrovský druh dinosaura, nevedeli však ako presne vyzeral ani to, čo sa s ním stalo. Tento objav otvára dvere ďalším výskumom, ktoré môžu bližšie popísať, ako vyzeral prakontinent Pangea. Na výskume sa podieľali vedci z egyptskej Mansoura University. Objavili fosílie dinosaura, ktorý mal veľkosť anglického školského autobusu (8-10 metrov). Váhu má podobnú ako africký slon. Žil pred 80 miliónmi rokov a podľa zistení mal dlhý krk. Vedci tento nález označujú za neuveriteľný a pre vedu kľúčový.

Pomoc v hľadaní nových stôp

Nový druh dinosaura dostal názov Mansourasaurus shahinae. Podľa Matta Lamanna z Carnegie Museum of Natural History ide o objav, na ktorý paleontológovia čakali veľmi dlho. Novoobjavený druh patrí do skupiny sauropódov, v ktorých sú zastúpené mimoriadne veľké zvieratá. Oproti skutočným gigantom je nový druh pomerne malým.

Mansourasaurus shahinae je kľúčovým novým druhom dinosaura a zásadným objavom pre egyptskú a africkú paleontológiu. Afrika zostáva obrovským otáznikom, pokiaľ ide o zvieratá žijúce na pevnine  koncom éry dinosaurov. Mansourasaurus nám pomáha riešiť dlhodobé otázky o afrických fosílnych záznamoch a palaeobiológii: aké živočíchy tam žili a k akým iným druhom boli tieto zvieratá najbližšie?“ povedal pre sciencealert.comvýskumník Eric Gorcsak z The Field Museum.

Video k objavu (v angličtine)

Výskum je však ešte len v plienkach. Tento objav je len začiatkom rozsiahlejších výskumov, na ktoré sa paleontológovia chystajú. Do dnešných dní boli totiž známe len malé časti tiel dinosaurov z Afriky. To je dnes už minulosťou a vedecká i laická verejnosť sa teší, čo nové výskumy prinesú.