Veľkolepý objav 2500 rokov starého pohrebiska

Koncom februára 2018 sa verejnosť v Egypte opäť potešila novému objavu. Egyptskí a nemeckí archeológovia odkryli 2500 rokov staré pohrebisko. Bolo v ňom nájdených 40 sarkofágov a vyše tisíc sôch, rôzne vzácne artefakty a takisto aj zlatú pohrebnú masku.

objav pohrebiska(zdroj: Reuters, MOHAMED ABD EL GHANY)

Tento objav bol verejnosti prezentovaný 25.2.2018 ministrom pre pamiatky Chálidom Ananom. Verejnosti objasnil objavy a oznámil, že práce sú ešte len na začiatku. Na tomto mieste sa bude pracovať ešte minimálne 5 rokov, objavom tak zrejme ani zďaleka nie je koniec.

Video z objavu

Objavy nekončia

Archeológovia objavili toto miesto v púštnej oblasti Al-Gabal. Práce sa začali už minulý rok a k egyptským archeológom sa pridali aj archeológovia z Mníchova a z ďalšieho nemeckého mesta Hildesheim. Nemeckí archeológovia majú veľkú zásluhu najmä na objave hrobiek kňazov, ktorí slúžili kultu boha múdrosti Thovta. Thovt bol jeden z najvýznamnejších bohov Egypta. Podľa niektorých mýtov je dokonca tvorcom kalendára, ktorý mal 365 dní. Zachovala sa tiež múmia jedného z kňazov a staré nádoby, kde sa pri mumifikácií odkladali vnútorné orgány zosnulých.

Podľa doterajších informácií bolo doteraz objavených 8 hrobiek. Ďalšie by mali čoskoro nasledovať. Egyptská verejnosť sa veľmi teší každému novému objavu. Práve vďaka nim sa obnovuje cestovný ruch, ktorý pred pár rokmi kvôli politickým nepokojom výrazne poklesol. Keďže práve cestovný ruch je veľmi významným zdrojom peňazí Egypta, do výskumov sa investuje množstvo peňazí a venuje sa mu veľká pozornosť verejnosti.

Dovolenky v akcii – Egypt