Cheopsova Pyramída je najväčšou a najstaršou z troch pyramíd v Gíze v Egypte. Bola postavená okolo roku 2560 pred našim letopočtom ako hrobka pre egyptského faraóna Cheopsa. Pyramída bola postavená z približne 2,3 milióna kusov kameňa a má výšku 147 metrov. Pôvodne mala ešte vyššiu výšku, ale vrchol bola strhnutý a dnes chýba asi 15 metrov.
Postavená bola z rôznych druhov kameňa, medzi ktoré patrili mramor, diorit, granit a kvarcit. Kameň sa dovážal z rôznych častí Egypta a bol ťažený a spracovaný na mieste. Pyramída bola postavená v siedmich stupňoch a mala vnútornú dutinu s chodbami a miestnosťami, ktoré slúžili ako hrobka pre faraóna Cheopsa a jeho rodinu.
Pyramída bola dlhú dobu považovaná za jeden zo sedem divov sveta a bola považovaná za jednu z najväčších a najzáhadnejších stavieb v dejinách ľudstva. V súčasnosti je pyramída považovaná za jedno z najvýznamnejších archeologických nálezíš v Egypte a je pamiatkou UNESCO. Je to tiež jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Egypte.
Kto bol Cheops?
Cheops, tiež známy ako Khufu alebo Kheops, bol egyptský faraón z 4. dynastie staroegyptského New Kingdom. Zaujíma ho prvenstvo v rade najväčších egyptských faraónov a bol vládcom v období okolo roku 2589 až 2566 pred našim letopočtom. Jeho najznámejšou stavbou je Pyramída Cheopsova v Gíze, ktorá je najväčšou z troch pyramíd v Gíze a jednou zo sedem divov sveta.
Cheops bol synom faraóna Snefrua a vstúpil na trón po smrti svojho otca. Ako faraón vládol približne 23 rokov a počas svojej vlády začal stavať Pyramídu Cheopsovu, ktorá bola dokončená po jeho smrti. Okrem tejto pyramídy sa za jeho vlády vybudovali aj ďalšie stavby, ako napríklad Pyramída Kráľovnej Hetepheres v Sakkare a pyramídy v Dahšure.
Bol považovaný za jedného z najmocnejších egyptských faraónov a jeho vláda bola spojená s veľkým rozvojom egyptskej kultúry a architektúry. Aj keď sa o ňom zachovalo len málo historických záznamov, jeho stavby a archeologické nálezy dokazujú, že bol významnou postavou v dejinách starého Egypta.