Objavená hrobka neznámej kráľovny Setibhor

Tento krát sa archeologický úlovok podaril naším západným susedom v oblasti južnej Sakkáre. Český egyptologický ústav informoval o úžasnom objave neznámej kráľovny z konca 5. dynastie, okrem toho sa im podarilo odkryť aj hrobku hodnostára Chuyho. Egyptská archeologická expedícia je pod vedením Dr. Mohameda Megaheda, člena Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovy.

Kráľovniné meno ako aj jej tituly sú vytesané na stĺpe z červenej žuly, ktorý sa nachádza pri vstupe do novo odkrytého pyramidového komplexu. Práve záhadnou otázkou bolo, kto bol majiteľom toho pamätníku, ktorý susedil s pyramídou kráľa 5. dynastie – Džedkarea. Dlhé roky sa to odborníci snažili zistiť, až teraz sa vďaka českým archeológom podarilo odkryť pozadie tohoto tajomstva. Majiteľom bola práve kráľovná Setibhor.

Veľkosť tohoto pyramidového komplexu naznačujú, že práve Setibhor mohla mať veľký podiel na zvolení Džedkarea za kráľa 5. dynastie. Jej komplex bol veľký aj na jej dobu a je to pravdepodobne prejav vďaky a úcty ktorú si táto žena vo svojom živote zaslúžila. Expedícia sa taktiež podieľala na rekonštrukcii hrobky kráľa, tá už bola veľmi potrebná pretože hrobka kraľa Džedkarea stáročia chátrala.

zdroj: https://cegu.ff.cuni.cz/cs/

Dovolenky v Egypte